no planet b tportal
menu
Sustainable planet

BiH: Špilja Vjetrenica kod Ravnog upisana na UNESCO-v popis zaštićene baštine

29. srpnja 2024. • ~2 min

Špilja Vjetrenica na jugu BiH postala je u petak dio UNESCO-va popisa zaštićene svjetske baštine na zasjedanju Odbor za svjetsku baštinu ove organizacije koji se održava u indijskom glavnom gradu.

Špilja Vjetrenica na jugu BiH postala je u petak dio UNESCO-va popisa zaštićene svjetske baštine na zasjedanju Odbor za svjetsku baštinu ove organizacije koji se održava u indijskom glavnom gradu.

Odbor za svjetsku baštinu UNESCO-a, tijela sastavljenog od predstavnika 21 države, izabranih između 195 država potpisnica konvencije, odobrio je upis Vjetrenice na svoj popis svjetske baštine.

Vjetrenica je jedinstvena kraška špilja s kanalima dužim od sedam kilometara u općini Ravno. Udaljena je 12 km od mjesta Slano na obali Jadranskog mora i 80 km od grada Mostara. Ime je dobila po pojavi snažnog vjetra na ulazu u špilju, ali i unutar špilje, što je posebno izraženo u ljetnim i zimskim mjesecima.

Prva je u svijetu po bioraznolikosti sa zabilježenih gotovo 200 različitih životinjskih vrsta. Bogata je speleološkim i arheološkim nalazištima. Njezini jedinstveni podzemni ekosustavi, geološke formacije i bogatstvo endemskih vrsta čine je važnim prirodnim staništem koje su istraživali brojni znanstvenici i istraživači.

Ministrica civilnih poslova BiH Dubravka Bošnjak izrazila je zadovoljstvo upisom Vjetrenice na svjetski popis baštine.

‘Uvrštenje Vjetrenice na ovaj prestižni popis potvrđuje njezin izuzetan značaj, ne samo za nas, već i za cijeli svijet. Vjetrenica će sada, kao dio svjetske baštine, imati još veću međunarodnu vidljivost i prepoznatljivost, što će pridonijeti razvoju turizma i lokalne zajednice’, rekla je ministrica Bošnjak. 

Unutar složenog kompleksa špilje Vjetrenice su čak četiri vodena toka, te više desetaka manjih povremenih tokova s podzemnim jezerima.

Ovaj prirodni fenomen je prvi put spomenut polovicom 1. stoljeća u djelu ‘Povijest prirode’ (Historia naturalis) koju je 77. godine objavio Plinije Stariji, koji je napisao djelo Zemljopis starog svijeta. 

Uz Vjetrenicu od ranije je na UNESCO-vu popisu svjetske baštine upisan Stati most u Mostaru, Most Mehmed paše Sokolovića u Višegradu te zajedno s drugim državama u Europi stećci i sustav šuma. 

(Hina, foto: Travelfile / Alamy / Alamy / Profimedia)