no planet b tportal
menu
Sustainable planet

Industrija cvijeća cvjeta: Evo odakle stižu ruže za Valentinovo

(I.Ba., Foto: EPA-EFE/Daniel Irungu) 14. veljače 2025. • ~7 min

Klimatske promjene trn su u oku europskoj industriji rezanog cvijeća, ali prihvaćanje održivosti raste. U Europi većina cvijeća, osobito onih ljubavnih buketa ruža koje dobivamo na Valentinovo, dolazi s velikih farmi cvijeća u Keniji ili se uzgaja u golemim staklenicima u Nizozemskoj. Ali industrija rezanog cvijeća se mijenja.

Klimatske promjene trn su u oku europskoj industriji rezanog cvijeća, ali prihvaćanje održivosti raste. U Europi većina cvijeća, osobito onih ljubavnih buketa ruža koje dobivamo na Valentinovo, dolazi s velikih farmi cvijeća u Keniji ili se uzgaja u golemim staklenicima u Nizozemskoj. Ali industrija rezanog cvijeća se mijenja.

Dr David Bek proveo je posljednjih 20 godina pitajući se kako izgleda održivi cvijet. Kad bi bio brutalan, kaže, to bi bio ‘cvijet uzgojen prirodno u vašem vrtu koji je nahranjen kišom – ili nečim u vašoj lokalnoj živici’.

Kao profesor kreativnih ekonomija i ekološke održivosti na Sveučilištu Coventry, iz prve je ruke vidio ‘more promjena u stavovima i poslovnim praksama’ u industriji tijekom posljednjih pet godina.

Kompanije intenziviraju svoje napore u pogledu održivosti.

‘Ako ne znate hoće li sljedeća sezona donijeti uragan ili ekstremnu kišu, dobit ćete ogromne probleme u industriji.’

Problemi u Keniji

U Keniji, gdje se naše omiljene ruže za Valentinovo često uzgajaju, nestalni vremenski uvjeti već uzrokuju probleme.

Klimatske promjene već imaju veliki utjecaj na radnike na farmama cvijeća’, kaže Mahsa Yeganeh, viša voditeljica održive nabave u Zakladi Fairtrade. ‘Rastuće temperature, nestalne padaline i suše ugrožavaju prinose cvijeća i povećavaju troškove proizvodnje.’

‘Bez hitne akcije, egzistencija tisuće radnika na farmama cvijeća mogla bi biti ugrožena.’

Čak se i uzgajivači u Europi bore. Bek se prisjeća nedavnog razgovora s malim uzgajivačem cvijeća iz Škotske koji je želio kupiti novu zemlju. Odlučili su se protiv toga kada su shvatili da bi rizik od vjetra bio prevelik s povećanjem oluja, piše Euronews.

Veliki uzgojni poslovi u Nizozemskoj, srcu industrije cvijeća, također su pogođeni sve većim troškovima energije.

Većina cvijeća uzgojenog u Europi potječe iz golemih staklenika u Nizozemskoj

Nizozemski uzgajivači cvijeća isporučuju oko 70 posto cvijeća prodanog diljem Europe, a većina toga završi u Ujedinjenom Kraljevstvu. Staklenici u kojima se uzgajaju dolaze s brojnim ekološkim izazovima, od grijanja i potrošnje vode do onečišćenja i upotrebe kemikalija.

Nekoliko nizozemskih općina – Zutphen, Amersfoort i Haag – čak su zabranile cvijeće na javnim događanjima. Zabrinutost za zdravlje zbog nizozemskog cvijeća koje sadrži visoke razine pesticida, uključujući neke koji su zabranjeni u Europskoj uniji, nije igrala malu ulogu u ovoj odluci.

Prošle je godine Fond za žrtve pesticida u Francuskoj službeno priznao da je dijete umrlo od leukemije jer je njezina majka cvjećarica radila s nizozemskim cvijećem koje je sadržavalo pesticide.

Unatoč tim zabrinutostima, javnost također vodi razgovore o održivom cvjećarstvu u Nizozemskoj.

‘U Nizozemskoj je ključni fokus na smanjenju potrošnje energije’, kaže John Janssen, voditelj projekta u SMK, nizozemskoj zakladi čija je misija učiniti glavnu poljoprivrednu proizvodnju održivijom.

‘To uključuje smanjenu upotrebu prirodnog plina za grijanje i optimizaciju potrošnje električne energije za asimilacijsku rasvjetu. Osim toga, smanjivanje upotrebe kemijskih proizvoda za zaštitu usjeva ključno je za smanjenje štete okolišu.’

Prijevoz ima najveći ugljični otisak za cvijeće

Bekovo vlastito istraživanje pokazuje da će većina potrošača koji kupuju buket cvijeća vjerojatnije brinuti o plastičnoj ambalaži ili sezonskoj pripadnosti cvijeća nego o bilo čemu drugom. Ali to nas odvlači od ‘vrlo stvarnih utjecaja prijevoza i grijanja na okoliš, koji su najproblematičniji dijelovi industrije’.

‘Ako stavite stvari u zrakoplov, one će imati visok ugljični otisak, ali grijanje i osvjetljavanje staklenika 24 sata dnevno može biti jednako problematično’, objašnjava Bek.

Međutim, dodaje, povećanje pomorskog prijevoza za proizvodnju cvijeća u Africi i Latinskoj Americi podupire napore za smanjenje ugljika.

Kenijsko gospodarstvo uvelike se oslanja na industriju uzgoja cvijeća, s približno 100 000 zaposlenika na farmi cvijeća koji isporučuju 40 posto rezanih ruža u Europu. Polovica njih prolazi kroz nizozemske aukcije cvijeća.

Međutim, usredotočenost na pravedniju praksu znači da je 38 000 ovih djelatnika u cvijeću sada zaposleno u 48 organizacija proizvođača cvijeća i biljaka s certifikatom Fairtrade. Ove farme dovode u pitanje status quo kada je riječ o zelenijoj poslovnoj praksi.

‘Od ključne je važnosti da podupiremo napore u pogledu održivosti unutar sektora rezanog cvijeća’, kaže Yeganeh. ‘Farme s certifikatom Fairtrade pridržavaju se ekoloških standarda, promiču odgovornu upotrebu vode, smanjuju ovisnost o štetnim kemikalijama i potiču biološku raznolikost.’

Fairtrade ruže iz Kenije ili cvijeće iz Nizozemske?

Nedavna studija pokazala je da su ruže Fairtrade transportirane zrakom imale nižu energetsku potrošnju nego ruže iz Nizozemske – čak i nakon uključivanja transporta u Europu. To je zato što cvijeće koje se uzgaja u toplijoj klimi Kenije, ne zahtijeva grijane staklenike.

Fairtrade ruže su koristile 6,4 puta manje energije kada su se prevozile zrakom i 22 puta manje brodom od nizozemskih ruža, prema ažuriranim brojkama Fairtrade Max Havelaar Switzerland & MGB. Također su proizveli 2,9 puta manje emisije stakleničkih plinova iz zraka – i 21 puta manje iz zraka.

Studija Fairtrade također je istaknula da uzgoj ruža u Keniji koristi 65 posto manje vode i može bolje podržati bioraznolikost u usporedbi sa standardnim nizozemskim praksama uzgoja ruža.

Međutim, ova usporedna studija ‘može previdjeti druge čimbenike okoliša’, upozorava Janssen. Ističe da bi uporaba kemijskih proizvoda za zaštitu usjeva i činjenica da se Kenija suočava sa značajnim nedostatkom vode mogli imati veći utjecaj na lokalne resurse u usporedbi s Nizozemskom.

‘Resruptivne’ tvrtke mijenjaju način na koji se uzgaja vaše cvijeće

Bek je nedavno posjetio jednog nizozemskog masovnog uzgajivača za kojeg misli da će ‘prilično ometati’ industriju.

Porta Nova, smještena u blizini najveće svjetske aukcije cvijeća u Aalsmeeru, uspjela je smanjiti emisiju ugljika na 56 grama po stabljici, kaže on. To su učinili koristeći 100-postotnu energiju vjetra, LED rasvjetu i zatvorene sustave gnojidbe koji osiguravaju 100-postotnu ponovnu upotrebu viška vode.

‘Ovo je smanjenje od oko 90 posto u usporedbi sa staklenicima koji koriste neobnovljivu energiju.’

‘Nizozemska je jedan od najvećih svjetskih proizvođača cvjećarskih proizvoda, s globalnom trgovačkom mrežom koja postavlja industrijski standard. Natjecanje samo cijenom nije održiva strategija za Nizozemsku’, kaže Janssen.

‘Umjesto toga, ključ dugoročnog uspjeha leži u odgovornoj, održivoj proizvodnji. I preuzimanju društvene odgovornosti.’

Dok klimatska kriza već utječe i na životni ciklus cvijeća i na njihovu egzistenciju, Agnes Chebii, uzgajivačica cvijeća u Keniji kaže da standardi poštene trgovine nude rješenja: ‘Koristimo kišnicu prikupljenu u staklenicima kada je previše sunčano, kako bismo mogli navodnjavati svoje biljke.’

Odaberite certificirano cvijeće uzgojeno u Europi

Gotovo 90 posto Europljana radije bi kupovalo lokalno uzgojeno cvijeće i biljke. Ipak, samo jedna trećina ljudi trenutno to radi, prema istraživanju koje je 2022. proveo Kantar u Nizozemskoj, Francuskoj, Njemačkoj i Ujedinjenom Kraljevstvu za The Flower Council of Holland.

Kada kupujete cvijeće uzgojeno u Europi, obratite pozornost na certifikat ‘Na putu do PlanetProof’, koji jamči održiviji buket. SMK je uveo ovu oznaku kao neovisnu i znanstveno utemeljenu normu koja postavlja stroge ekološke zahtjeve koje moraju koristiti europski uzgajivači cvijeća.