Iznenađujuće otkriće na dnu Pacifika: Tamni kisik ne proizvode živi organizmi
Otkriveno je da nabijene metalne grudice proizvode kisik u potpunom mraku u procesu sličnom načinu na koji biljke koriste fotosintezu
Otkriveno je da nabijene metalne grudice proizvode kisik u potpunom mraku u procesu sličnom načinu na koji biljke koriste fotosintezu
U potpunom mraku dubina Tihog oceana, znanstvenici su otkrili da kisik ne proizvode živi organizmi, već čudne metalne grude u obliku krumpira koje daju gotovo isto toliko struje kao i AA baterije.
Iznenađujuće otkriće ima mnoge potencijalne implikacije i moglo bi čak zahtijevati ponovno promišljanje o tome kako je život nastao na Zemlji, rekli su u ponedjeljak istraživači koji stoje iza studije.
Smatralo se da su samo živa bića poput biljaka i algi sposobna proizvoditi kisik putem fotosinteze – za što je potrebna sunčeva svjetlost.
Ali četiri kilometra (2,5 milje) ispod površine Tihog oceana, gdje sunčeva svjetlost ne može doprijeti, male naslage minerala zvane polimetalne kvržice zabilježene su po prvi put stvarajući takozvani tamni kisik, piše The Guardian.
Otkriće je napravljeno u zoni Clarion-Clipperton (CCZ), bezdanoj ravnici koja se proteže između Havaja i Meksika, gdje rudarske kompanije planiraju započeti žetvu nodula.
‘Baterije u kamenu’
Kvrgave kvržice – koje se često nazivaju ‘baterije u kamenu’ – bogate su metalima poput kobalta, nikla, bakra i mangana, koji se svi koriste u baterijama, pametnim telefonima, vjetroturbinama i solarnim pločama.
Međunarodni tim znanstvenika poslao je malo plovilo na dno CCZ-a s ciljem da otkriju kako bi rudarstvo moglo utjecati na čudne i slabo shvaćene životinje koje žive tamo gdje svjetlost ne dopire.
‘Pokušavali smo izmjeriti stopu potrošnje kisika na morskom dnu’, rekao je za AFP glavni autor studije Andrew Sweetman iz Škotske udruge za znanost o moru (SAMS).
Da bi to učinili, upotrijebili su napravu zvanu bentoska komora, koja je pokupila hrpu sedimenta.
Normalno, količina kisika zarobljena u komori ‘smanjuje se kako ga organizmi troše dok dišu’, rekao je Sweetman.
Ali ovaj put dogodilo se suprotno – povećala se količina kisika. To se nije trebalo dogoditi u potpunom mraku gdje nema fotosinteze.
To je bilo toliko šokantno da su istraživači isprva mislili da su njihovi podvodni senzori morali biti uključeni. Pa su donijeli neke nodule na svoj brod kako bi ponovili test. Ponovno se povećala količina kisika.
Zatim su primijetili kako kvržice nose zapanjujući električni naboj.
Na površini nodula, tim je ‘nevjerojatno otkrio napone gotovo jednake onima u AA bateriji’, rekao je Sweetman. Ovaj naboj mogao bi rastaviti morsku vodu na vodik i kisik u procesu koji se zove elektroliza morske vode, rekli su istraživači.
Ova kemijska reakcija događa se pri naponu od oko 1,5 volta – što je otprilike napunjenost AA baterije.
Najuzbudljivije otkriće u oceanima
Nicholas Owens, direktor SAMS-a, rekao je da je to ‘jedno od najuzbudljivijih otkrića u znanosti o oceanima u posljednje vrijeme’.
Otkriće kisika proizvedenog izvan fotosinteze ‘zahtijeva od nas da preispitamo kako je evolucija složenog života na planetu mogla nastati’, rekao je.
‘Konvencionalno stajalište je da su kisik prije otprilike 3 milijarde godina prvi proizveli drevni mikrobi zvani cijanobakterije i da je nakon toga došlo do postupnog razvoja složenog života’, rekao je Owens.
Sweetman je rekao da otkriće tima pokazuje da je ‘život mogao započeti negdje drugdje osim na kopnu’.
‘I, ako se proces događa na našem planetu, može li to pomoći u stvaranju staništa bogatih kisikom na drugim oceanskim svjetovima kao što su Enceladus i Europa i pružiti priliku za postojanje života?’, rekao je.
Studiju, objavljenu u časopisu Nature Geoscience, djelomično je financirala kanadska The Metals Company, koja ima za cilj započeti iskopavanje nodula u CCZ sljedeće godine.