no planet b tportal
menu
Sustainable planet

La Niñe nije pomogla; siječanj 2025. najtopliji je na globalnoj razini

(I.Ba, Foto: Ivica Galovic/PIXSELL) 6. veljače 2025. • ~4 min

Siječanj 2025. bio je najtopliji siječanj na globalnoj razini, s prosječnom ERA5 površinskom temperaturom zraka od 13,23°C, 0,79°C iznad prosjeka za siječanj 1991.-2020. Prošli mjesec bio je 1,75°C iznad predindustrijske razine i bio je 18. mjesec u posljednjih devetnaest mjeseci za koji je globalna prosječna površinska temperatura zraka bila više od 1,5°C viša od predindustrijske razine.

Siječanj 2025. bio je najtopliji siječanj na globalnoj razini, s prosječnom ERA5 površinskom temperaturom zraka od 13,23°C, 0,79°C iznad prosjeka za siječanj 1991.-2020. Prošli mjesec bio je 1,75°C iznad predindustrijske razine i bio je 18. mjesec u posljednjih devetnaest mjeseci za koji je globalna prosječna površinska temperatura zraka bila više od 1,5°C viša od predindustrijske razine.

Razdoblje od posljednjih 12 mjeseci (veljača 2024. – siječanj 2025.) bilo je 0,73°C iznad prosjeka 1991.-2020. i 1.61°C iznad procijenjenog prosjeka 1850.-1900. koji se koristio za definiranje predindustrijske razine, navodi Copernicus služba za klimatske promjene (C3S) koji redovito objavljuje mjesečne klimatske biltene u kojima se izvješćuje o promjenama uočenim u globalnoj površinskoj temperaturi zraka i mora, ledenom pokrivaču i hidrološkim varijablama. Većina prijavljenih nalaza temelji se na skupu podataka reanalize ERA5, koristeći milijarde mjerenja sa satelita, brodova, zrakoplova i meteoroloških stanica diljem svijeta.

Europa i druge regije

Prosječna temperatura nad europskim kopnom za siječanj 2025. bila je 1,80°C, 2,51°C iznad prosjeka za siječanj 1991.-2020., druga najtoplija nakon siječnja 2020., koji je bio 2,64°C iznad prosjeka.

Europske temperature bile su najviše iznad prosjeka 1991.-2020. u južnoj i istočnoj Europi, uključujući zapadnu Rusiju. Nasuprot tome, bili su ispod prosjeka na Islandu, Ujedinjenom Kraljevstvu i Irskoj, sjevernoj Francuskoj i sjevernoj Fenoskandiji.

Izvan Europe temperature su bile iznad prosjeka iznad sjeveroistočne i sjeverozapadne Kanade, Aljaske i Sibira. Također su bili iznad prosjeka u južnoj Južnoj Americi, Africi i velikom dijelu Australije i Antarktika.

Temperature su bile najviše ispod prosjeka u Sjedinjenim Državama i najistočnijim regijama Rusije, Čukotki i Kamčatki. Arapski poluotok i kopno jugoistočne Azije također su imali ispodprosječne temperature.

Temperatura površine mora

Prosječna temperatura površine mora (SST) za siječanj 2025. iznad 60°S–60°N iznosila je 20,78°C, druga najviša zabilježena vrijednost za taj mjesec, 0,19°C ispod rekorda iz siječnja 2024.

SST su bili ispod prosjeka u središnjem ekvatorijalnom Pacifiku, te blizu ili iznad prosjeka u istočnom ekvatorijalnom Pacifiku, što ukazuje na usporavanje ili zastoj kretanja prema uvjetima La Niñe. SST su ostali neobično visoki u mnogim drugim oceanskim bazenima i morima.

‘Siječanj 2025. je još jedan iznenađujući mjesec, nastavljajući rekordne temperature zabilježene tijekom posljednje dvije godine, unatoč razvoju uvjeta La Niña u tropskom Pacifiku i njihovom privremenom učinku hlađenja na globalne temperature. Copernicus će nastaviti pažljivo pratiti temperature oceana i njihov utjecaj na našu klimu koja se mijenja tijekom 2025.’, istaknula je Samantha Burgess, strateška voditeljica za klimu pri ECMWF-u.

Kada je u pitanju hidrološki prikaz, u biltenu se navodi kako su uvjeti u siječanju 2025. bili pretežno vlažniji od prosjeka u regijama zapadne Europe, kao i u dijelovima Italije, Skandinavije i baltičkih zemalja; jake oborine dovele su do poplava u nekim regijama.

Nasuprot tome, sušniji od prosjeka uspostavljeni su u sjevernoj UK i Irskoj, istočnoj Španjolskoj i sjeverno od Crnog mora.

Izvan Europe, vlažnije od prosjeka bilo je na Aljasci, u Kanadi, središnjoj i istočnoj Rusiji, istočnoj Australiji, jugoistočnoj Africi, južnom Brazilu, s regijama koje su pretrpjele poplave i povezane štete.

Sušniji uvjeti od prosjeka uspostavljeni su na jugozapadu Sjedinjenih Država i sjevernom Meksiku, sjevernoj Africi, na Bliskom istoku, u srednjoj Aziji i istočnoj Kini, kao iu većem dijelu južne Afrike, južnoj Južnoj Americi i Australiji.

Istaknuto o morskom ledu

Arktički morski led dosegao je najniži mjesečni opseg u siječnju, na 6% ispod prosjeka, praktički izjednačen sa siječnjem 2018.

U arktičkoj regiji, anomalije koncentracije morskog leda bile su znatno ispod prosjeka u istočnom kanadskom sektoru, uključujući Hudson Bay i Labradorsko more, te u sjevernom Barentsovom moru.

Opseg antarktičkog morskog leda bio je 5% ispod prosjeka i stoga relativno blizu prosjeka u usporedbi s drugim posljednjim godinama. To je u suprotnosti s rekordnim ili gotovo rekordnim vrijednostima zabilježenim u razdoblju 2023.–2024.

U antarktičkoj regiji koncentracije morskog leda bile su iznad prosjeka u Amundsenovom moru i općenito pomiješane u drugim sektorima oceana.