no planet b tportal
menu
Sustainable planet

Na tragu najtoplije godine: Iza nas je drugi najtopliji studeni na globalnoj razini

(I.Ba., Foto: Goran Kovacic/PIXSELL) 11. prosinca 2024. • ~3 min

Studeni 2024. bio je drugi najtopliji studeni na globalnoj razini, nakon studenog 2023., s prosječnom ERA5 površinskom temperaturom zraka od 14,10°C, 0,73°C iznad prosjeka za studeni 1991.-2020. Studeni 2024. bio je 1,62°C iznad predindustrijske razine i bio je 16. mjesec u 17-mjesečnom razdoblju za koji je globalna prosječna površinska temperatura zraka premašila 1,5°C iznad predindustrijskih razina.

Studeni 2024. bio je drugi najtopliji studeni na globalnoj razini, nakon studenog 2023., s prosječnom ERA5 površinskom temperaturom zraka od 14,10°C, 0,73°C iznad prosjeka za studeni 1991.-2020. Studeni 2024. bio je 1,62°C iznad predindustrijske razine i bio je 16. mjesec u 17-mjesečnom razdoblju za koji je globalna prosječna površinska temperatura zraka premašila 1,5°C iznad predindustrijskih razina.

Globalna prosječna temperaturna anomalija od početka godine (siječanj – studeni 2024.) je 0,72°C iznad prosjeka 1991.-2020., što je najviše zabilježeno za ovo razdoblje i 0,14°C toplije nego u istom razdoblju 2023. U ovoj točki, zapravo je sigurno da će 2024. biti najtoplija zabilježena godina i više od 1,5 °C iznad predindustrijske razine prema ERA5, navodi Copernicus služba za klimatske promjene (C3S), koja redovito objavljuje mjesečne klimatske biltene s izvješćima o promjenama uočenim u globalnoj površinskoj temperaturi zraka i mora, morskim ledenim pokrivačem i hidrološkom varijablom. Većina prijavljenih nalaza temelji se na skupu podataka reanalize ERA5, koristeći milijarde mjerenja sa satelita, brodova, zrakoplova i meteoroloških stanica diljem svijeta.

Europa i druge regije

Prosječna temperatura nad europskim kopnom za studeni 2024. iznosila je 5,14°C, 0,78°C iznad prosjeka za studeni 1991.-2020., ostavljajući mjesec izvan prvih 10 najtoplijih studenih zabilježenih u Europi. Studeni 2015. najtopliji je studeni dosad, s 1,74°C iznad prosjeka.

Temperature su bile iznad prosjeka nad sjevernom Rusijom te diljem sjeveroistočne i jugozapadne Europe, a ispod prosjeka nad jugoistočnom Europom.

Izvan Europe temperature su bile najviše iznad prosjeka u istočnoj Kanadi te središnjem i istočnom SAD-u, većem dijelu Meksika, Maroka, sjeverozapadne Afrike, Kine, Pakistana, većeg dijela Sibira i Australije.

Temperature su uglavnom bile ispod prosjeka u zapadnim Sjedinjenim Državama, dijelovima sjeverne Afrike, iznad dalekog istoka Rusije i u većem dijelu Antarktika.

Temperatura površine mora

Prosječna temperatura površine mora (SST) za studeni 2024. iznad 60°S–60°N iznosila je 20,58°C, druga najviša zabilježena vrijednost u mjesecu, i samo 0,13°C ispod studenog 2023.

Ekvatorijalni istočni i središnji Pacifik imali su ispodprosječne temperature, što ukazuje na pomak prema neutralnim ili La Niña uvjetima, ali SST preko oceana ostao je neobično visok u mnogim regijama.

Prema Samanthi Burgess, zamjenici ravnatelja Copernicus službe za klimatske promjene (C3S): ‘S Copernicusovim podacima iz pretposljednjeg mjeseca u godini, sada možemo s izuzetnom sigurnošću potvrditi da će 2024. biti najtoplija godina zabilježena i prva kalendarska godina iznad 1,5°C. To ne znači da je Pariški sporazum prekršen, ali znači da su ambiciozne klimatske mjere hitnije no ikada.’, kaže Samantha Burgess, zamjenica ravnatelja Copernicus službe za klimatske promjene (C3S).

Studeni 2024. – Hidrološki događaji

U studenom 2024. veći dio zapadne i središnje Europe doživio je ispodprosječnu količinu oborine. Iznadprosječne količine oborine prevladavale su u zapadnom Islandu, južnoj Velikoj Britaniji, sjevernoj Skandinaviji, južnom Balkanu i Grčkoj te istočnoj Španjolskoj i većem dijelu istočne Europe.

Izvan Europe, vlažniji uvjeti od prosjeka zabilježeni su u mnogim regijama Sjedinjenih Država, u velikom dijelu Australije i u velikim regijama Južne Amerike, preko središnje Azije do najistočnije Kine. Tajfuni su zahvatili zapadni Pacifik dovodeći do jakih oborina i štete, osobito na Filipinima.

Uvjeti sušniji od prosjeka zabilježeni su u jugozapadnom dijelu SAD-a, Meksiku, Čileu i Brazilu, Rogu Afrike, regijama središnje Azije, jugoistočnoj Kini i južnoj Africi. Nekoliko regija Sjeverne i Južne Amerike doživjelo je sušu.