Nevjerojatne snimke; poplave u Sahari nakon pola stoljeća, ima i žrtava
Pojavile su se dramatične slike prvih poplava u Sahari u pola stoljeća. Samo u dva dana palo u jugoistočnom Maroku palo je više od godišnje količine kiše i napunilo jezero koje je bilo suho desetljećima.

Pojavile su se dramatične slike prvih poplava u Sahari u pola stoljeća. Samo u dva dana palo u jugoistočnom Maroku palo je više od godišnje količine kiše i napunilo jezero koje je bilo suho desetljećima.
Dva dana oborina u rujnu premašila su godišnji prosjek u nekoliko područja jugoistočnog Maroka i izazvale potop, rekli su dužnosnici meteorološke agencije te zemlje početkom listopada. U Tagouniteu, selu oko 450 km (280 milja) južno od glavnog grada Rabata, zabilježeno je više od 100 mm (3,9 inča) u razdoblju od 24 sata.
Satelitske snimke Nase pokazale su kako se puni jezero Iriqui, jezersko dno između Zagore i Tate koje je bilo suho 50 godina.
‘Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali ovoliko kiše u tako kratkom vremenu’, rekao je Houssine Youabeb, dužnosnik marokanske meteorološke agencije za Associated Press.
Izvantropska oluja
Takve kiše, koje meteorolozi nazivaju izvantropskom olujom, mogle bi promijeniti vremenske prilike u regiji u narednim mjesecima i godinama. Kako zrak sadrži više vlage, to potiče isparavanje i izaziva više oluja, rekao je Youabeb.
Poplave u Maroku prošlog mjeseca ubile su 18 ljudi, a posljedice su se proširile i na regije koje je prošle godine pogodio potres. Bilo je i izvješća o pregrađenim akumulacijama u jugoistočnoj regiji koja su se punila rekordnom brzinom tijekom rujna, piše The Guardian.
Sahara, koja je s 9,4 milijuna četvornih kilometara (3,6 milijuna četvornih milja) najveća vruća pustinja na svijetu, proteže se kroz desetak zemalja u sjevernoj, središnjoj i zapadnoj Africi. Ponavljajuće suše bile su problem u mnogim od ovih zemalja jer su ekstremni vremenski uvjeti u porastu zbog globalnog zagrijavanja. To je dovelo do predviđanja znanstvenika da bi se slične oluje mogle dogoditi u Sahari u budućnosti.
Celeste Saulo, glavna tajnica Svjetske meteorološke organizacije, rekla je u ponedjeljak novinarima da se vodeni ciklusi diljem svijeta sve češće mijenjaju.
‘Kao rezultat porasta temperatura, hidrološki ciklus se ubrzao. Također je postalo nestalnije i nepredvidljivije i suočavamo se sa sve većim problemima ili previše ili premalo vode’, rekla je.