Olimpijada je podigla ljestvicu: Evo kako Pariz smanjuje emisije CO2
Olimpijske igre u Parizu postavile su novi standard u sportskim događajima s niskim udjelom ugljika. Ipak posao nije završen.
Olimpijske igre u Parizu postavile su novi standard u sportskim događajima s niskim udjelom ugljika. Ipak posao nije završen.
Za razliku od mnogih Olimpijskih igara u prošlosti, Pariz je usvojio ugljični proračun prije događaja. U prošlosti bi se izračun emisija provodio nakon događaja.
Ove godine Pariški olimpijski odbor postavio je cilj imati najmanje 50% manje emisije ugljika u odnosu na prijašnja natjecanja.
Kako se provode drastična smanjenja? Otprilike 25% emisija s prethodnih Olimpijskih igara dolazi iz izgrađenog okoliša, stoga su se organizatori u Parizu obvezali da će 95% svojih stadiona biti postojeće ili privremene građevine.
Ponovno korištenje stadiona nije novost. Samo osam od 34 olimpijska borilišta u Londonu novoizgrađeno je, dok je 17 od 32 olimpijska borilišta u Riju novoizgrađeno. Smanjenje ove brojke na samo 5% trebalo bi postati novi globalni standard ne samo za Olimpijske igre, već i za sve velike međunarodne sportske događaje.
Čak je i izgradnja ovih novih zgrada bila manje ugljično intenzivna od većine. Za Parisien Aquatics Centre, beton s visokim udjelom ugljika zamijenjen je za drvo. Osim toga, toplina iz lokalnih podatkovnih centara se hvata i ponovno koristi za grijanje bazena.
Stolci od recikliranih čepova za boce
Djelomično su uspjeli smanjiti emisije povezane sa zgradama izračunavanjem otiska materijala. Postoje čak i stolići za kavu izrađeni od lopti za badminton, vreće za sjedenje od tkanine za padobran ili stolci izrađeni od recikliranih čepova za boce.
Pariški organizatori Olimpijskih igara također su se posvetili prijevozu. Službena flota za Igre sastoji se prvenstveno od električnih kamiona i kamiona na vodik, dok je svaki stadion dostupan javnim prijevozom.
Valja napomenuti da oslanjanje Pariza na električna vozila ima smisla samo zbog njegove mreže na nuklearni pogon s niskim emisijama, piše Reuters.
Prema njegovim organizatorima, sva olimpijska mjesta koristit će se 100% obnovljivom energijom, koju preko EDF-a dobivaju francuske vjetroelektrane i solarne farme, sa sekundarnim pristupom mreži. U trećem sloju energetske sigurnosti s niskom razinom ugljika, pomoćni generatori smanjit će upotrebu dizela, zamjenjujući vodik, biogoriva ili baterije gdje god je to moguće.
Ove Olimpijske igre postavile su impresivan standard koji teži održivosti u međunarodnim sportskim događajima.
Ipak, važno je upamtiti da je mnogo emisija iz događaja izvan kontrole organizatora, budući da dolaze od putovanja ljudi. Organizatori su procijenili da će to činiti do 25% ukupnih emisija događaja.
Za tako velike događaje kao što su Olimpijske igre, putovanja gledatelja i sportaša obično su najveća pojedinačna kategorija emisija. Olimpijski organizatori ipak su uvjerili pet delegacija, iz Belgije, Njemačke, Nizozemske, Švicarske i Velike Britanije, da putuju vlakom.
Konačno, pokušali su osigurati da se sami sportaši hrane na održivije načine što uključuje puno više biljne hrane lokalnog porijekla.
Medalje od recikliranog metala
Druge trikove održivosti uključuju izradu medalja od recikliranog metala s Eiffelovim tornjem, dok su u ceromoniji otvaranja na vodi, na rijeci Seini korišteni električni čamci.
Ovdje je zanimljivo da održivost Olimpijskih igara 2024. nije rezultat strogih vladinih propisa. Umjesto toga, olimpijski organizatori zaključili su da postoji politička i kulturološka opravdanost za takav napor i upotrijebili su vlastitu kreativnost kako bi smanjili emisije tamo gdje su mogli i kompenzirali tamo gdje ne mogu.
Valja imati na umu da je Pariz uspio ‘ozeleniti’ svoje Olimpijske igre zbog već postojeće infrastrukture i mreže s neobično niskim ugljikom.
Iako je cirkularnost bila temeljna za pristup pariških organizatora, postoje mogućnosti da se ovaj pristup još više pomakne: događaji ove veličine zahtijevaju ogromne količine sportske opreme, osnovnih potrepština za smještaj, pa čak i objekata. Bogatije zemlje mogu pokloniti ovu opremu siromašnijim nacijama i ponuditi podršku u projektiranju i sastavljanju stadiona, izgradnji energetskih sustava i infrastrukture za utakmice.