Plutače u Jadranu: U realnom vremenu dostavljaju 18 vrsta podataka metereolozima
Sidrenjem pet meteorološko-oceanografskih plutača u teritorijalnim vodama Republike Hrvatske tijekom lipnja i srpnja 2022., uspostavljen je jedinstven sustav mjerenja u svijetu, koji u realnom vremenu dostavlja čak 18 vrsta mjerenja, ključnih za istraživanje međudjelovanja atmosfere i mora te praćenje klimatoloških pojava na Jadranu. Podaci nove Državne mreže meteorološko-oceanografskih plutača dostupni su javnosti na službenim stranicama Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ) – meteo.hr.
![](https://noplanetb.tportal.hr/wp-content/uploads/2024/12/metmonic-dhmz-postavio-pet-plutaa-na-jadranu_52371553806_o-968x600.jpg)
Sidrenjem pet meteorološko-oceanografskih plutača u teritorijalnim vodama Republike Hrvatske tijekom lipnja i srpnja 2022., uspostavljen je jedinstven sustav mjerenja u svijetu, koji u realnom vremenu dostavlja čak 18 vrsta mjerenja, ključnih za istraživanje međudjelovanja atmosfere i mora te praćenje klimatoloških pojava na Jadranu. Podaci nove Državne mreže meteorološko-oceanografskih plutača dostupni su javnosti na službenim stranicama Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ) – meteo.hr.
Program rada plutača prilagođen je mjerenjima potrebnim za unaprjeđenje sigurnosti na moru i pomorske plovidbe te za izučavanje klime Jadrana. Meteorološko-oceanografski podaci značajno će unaprijediti usluge i produkte DHMZ-a u zadacima pomorske meteorološke službe. To se posebno odnosi na poboljšanje preciznosti pomorskih prognoza i upozorenja na opasne vremenske prilike na moru, što je ključno za sigurnost života uz more i na moru, kao i za pomorski promet i aktivnosti na moru.
‘Naša mreža trenutno je najmoderniji sustav mjerenja meteorološko-oceanografskih prilika na cijelom Jadranu, a dio je strukturnog Projekta modernizacije meteorološke motriteljske mreže u Republici Hrvatskoj -METMONIC. Vrijednost svih pet plutača, zajedno s pratećom opremom, iznosi 2,41 milijuna eura. Osim zaštite života i veće sigurnosti pomorske plovidbe, izmjereni podaci unaprijedit će i prilagodbu na klimatske promjene te pomoći u zaštiti Jadrana od onečišćenja. Veliku korist će imati i za akcije traganja i spašavanja na moru jer će omogućiti preciznije procjene ekstremnih vremenskih uvjeta i točnije određivanje lokacija potrage’, poručio je glavni ravnatelj DHMZ-a, dr. sc. Ivan Güttler.
Ključni podaci o vremenu, ali i valovima na moru
Na meteo.hr, podaci s plutača pružaju uvid u ključne meteorološke i oceanografske parametre: temperatura i relativna vlažnost zraka, brzina i smjer vjetra, atmosferski tlak, sunčevo zračenje (dugovalne i kratkovalne komponente), vidljivosti nad morem, visinu, smjer i period valova, temperaturu mora, salinitet, otopljeni kisik te zamućenost vode i klorofil. Svi dostupni podaci prikazani su u grafičkom obliku, uz tablicu koja sadrži objašnjenja i informacije o visini ili dubini mjerenja za svaki parametar.
Tijekom dvogodišnjeg testnog razdoblja, mjerenja su dodatno unaprijeđena. Pomorski prognostičari DHMZ-a detaljno su analizirali i verificirali podatke mjerenja plutača u realnom vremenu, uspoređujući ih s podacima drugih mjernih sustava, poput satelitskih podataka. Na taj način unaprijedili su mjerenja horizontalne vidljivosti na moru, koje je trenutno jedinstveno na Jadranu.
![](https://noplanetb.tportal.hr/wp-content/uploads/2024/12/metmonic-dhmz-postavio-pet-plutaa-na-jadranu_52371550996_o-944x600.jpg)
‘To je ključan parametar za pomorska upozorenja na maglu, koja predstavlja jednu od najvećih opasnosti na moru i ugrozu za sigurnost plovidbe. Također, ove godine nadograđena je obrada podataka mjerenja valova, pa se osim značajnih visina sada prate i maksimalni valovi, što prognostičarima daje jedinstveni uvid u nagle i intenzivne promjene stanja mora’, izjavila je Lidija Fuštar, pročelnica Područnog meteorološkog ureda Split.
‘Svi izmjereni podaci, odnosno svi podaci meteoroloških, površinskih i dubinskih parametara te fizičkih i bio-kemijskih karakteristika mora, mjere se u sekundnim, obrađuju i razmjenjuju u 10 do 30 – minutnim intervalima. Podaci se prosljeđuju porukama putem GSM ili satelitske komunikacije u prijemni centar u Službi regionalni centar za Jadran, pri DHMZ-ovom Područnom meteorološkom uredu – Split.’, istaknula je voditeljica službe Regionalni centar za Jadran, Dijana Klarić koja je operativno vodila realizaciju ovog projekta.
![](https://noplanetb.tportal.hr/wp-content/uploads/2024/12/metmonic-dhmz-postavio-pet-plutaa-na-jadranu_52371780018_o-1062x600.jpg)
Dodala je kako se prvi puta u Hrvatskoj, podaci mjerenja s plutača odašilju u realnom vremenu i AIS sustavom te ih mogu vidjeti i brodovi opremljeni tim sustavom koji se nalaze u blizini plutače.
‘Dodatno, svjetlosna signalizacija i pasivni radarski reflektor na plutačama pomoći će u povećanju sigurnosti na moru.’, istaknula je.
Objavom podataka meteorološko-oceanografskih plutača na javno dostupnim mrežnim stranicama DHMZ-a omogućuje se detaljni i pravovremeni uvid u stanje mora i atmosfere, čime se značajno unapređuju meteorološke te oceanografske usluge za pomorce, nautičare, ribare i ostale korisnike.
![](https://noplanetb.tportal.hr/wp-content/uploads/2024/12/metmonic-dhmz-postavio-pet-plutaa-na-jadranu_52371771463_o-934x600.jpg)
Plutače, koje održava stručni tim DHMZ-a iz Područnog pomorskog meteorološkog ureda u Splitu, registrirane su prema Pomorskom zakoniku Republike Hrvatske kao objekti sigurnosti pomorske plovidbe te imaju ključnu ulogu u očuvanju sigurnosti na Jadranu. Sidrenjem pet plutača u teritorijalnim vodama Republike Hrvatske, uz instalaciju tri radara duž jadranske obale, uspostavljen je moderni sustav mjerenja meteorološko-oceanografskih i radarskih podataka na hrvatskom dijelu Jadrana.