Postoje i aktivisti protiv krema za sunčanje, ekotoksilog objašnjava zašto
Pojedina turistička središta u SAD-u posljednjih nekoliko godina borila su se protiv dva UV filtera koja sadržavaju kreme za sunčanje – oksibenzona i oktinoksata, kako bi spasili svoje koraljne grebene.
Pojedina turistička središta u SAD-u posljednjih nekoliko godina borila su se protiv dva UV filtera koja sadržavaju kreme za sunčanje – oksibenzona i oktinoksata, kako bi spasili svoje koraljne grebene.
Craig Downs, vodeći ekotoksikolog i izvršni direktor neprofitne organizacije Haereticus Environmental Laboratory u Virginiji, bio je pokretač ovih zabrana. Kaže da sve veći broj podataka pokazuje koliko su te kemikalije razorne za morske ekosustave.
Kako krema za sunčanje utječe na koraljne grebene
Postoje dvije vrste sredstava za zaštitu od sunca: kemijska, koja apsorbira štetno UV zračenje, i mineralna, koja čini fizičku barijeru koja odbija i raspršuje sunčeve zrake, piše Deutsche Welle (DW).
UV filtri u kemijskim kremama za sunčanje štite ljudske stanice od oštećenja DNK, ali oksibenzon, organski spoj koji se koristi u takvim kremama za sunčanje, remeti rad hormona u mladim koraljima.
Mladi koralji plutaju ‘na površini oceana, a to je mjesto gdje se nalazi krema za sunčanje’, kaže Downs, čija je značajna studija iz 2016. povezala smrt koralja s oksibenzonom.
UV filtar uzrokuje da se bebe koralja ‘zatvore u vlastite kosture, u biti stvarajući kameni lijes koji su sami izradili.’ To ih sprječava da se vrate natrag na grebene, što guši reprodukciju i pretvara kolonije u koraljne zombije.
Utječe li krema za sunčanje na okoliš na druge načine?
Također je otkriveno da koraljni grebeni, koji kao zaštitnici od oluje čine obale otpornima, počinju blijedjeti nakon dva tjedna izlaganja toplini od 30,5 stupnjeva Celzijusa (86 stupnjeva Fahrenheita). Downsovo istraživanje, međutim, pokazalo je da oksibenzon čak može uzrokovati izbjeljivanje na nižim temperaturama od čak 27 stupnjeva Celzijevih, iako još nije jasno zašto je to tako.
A UV filteri utječu više od samog razvoja koralja.
Oktokrilen, spoj za zaštitu od sunca koji se razgrađuje u benzofenon, kemikaliju koja se također nalazi u herbicidima, otkriven je u dupinima u blizini obale Brazila.
Utvrđeno je da mijenja razvoj embrija zebrica i račića, potencijalno ih oslabljujući i u konačnici prerano ubijajući. Također povećava rizik od ulaska u prehrambeni lanac i probijanja do ljudi.
U međuvremenu, krema za sunčanje koja se vrti u ‘zoni zapljuskivanja’, području gdje se valovi razbijaju o obalu, može se prenijeti u zrak i odnijeti u unutrašnjost do pješčanih dina. Downs ukazuje na sve veći broj podataka o toksičnosti ovih kemikalija za druge oblike biljnog svijeta. Sumnja da također uništavaju vegetaciju dina.
‘Dakle, ako ubijate biljke na pješčanim dinama, ovo je ono što vidimo u cijelom svijetu, izgubit ćete te pješčane dine. I sljedeći put kad dođe oluja, izgubit ćete obalu,’, objašnjava.
Ako je krema za sunčanje loša za planet, je li sigurna za ljude?
Kemikalije za zaštitu od sunca regulirane su kao farmaceutski ili kozmetički proizvodi, ovisno o zemlji, ali etičko testiranje na ljudima predstavlja izazov.
Miko Yamada, viša znanstvena suradnica u Centru za istraživanje kože na Sveučilištu York u Ujedinjenom Kraljevstvu, kaže da je njezin tim uspio vidjeti što se događa kada se krema za sunčanje ponovno nanese na isto područje kože tijekom dužeg vremena.
Na temelju tog istraživanja, ona kaže da kemijske kreme za sunčanje općenito ne prelaze srednji sloj kože i ne ulaze u krvne žile. Ali što duže krema za sunčanje ostane na koži, veća je vjerojatnost da će se dublje apsorbirati u tijelo.
Yamada kaže da je ograničenje oko dva sata, nakon čega bi kremu za sunčanje trebalo isprati i ponovno nanijeti.
Predstavlja li opasnost nošenje kreme za sunčanje u gradu?
Da. Sastojci za sunčanje završavaju u otpadnim vodama, bilo kroz odvod tuša ili ljudskog urina, ako su ušli u tijelo. A postrojenja za tretman općenito ne mogu potpuno ukloniti UV filtre.
Utvrđeno je da su te kemikalije dospjele u alpska jezera putem otpadnih voda. Nedavne studije u Španjolskoj i Brazilu također su ih otkrile u vodi iz slavine, iako u niskim razinama.
Postoje li kreme za sunčanje koje su bolje za ljude i planet?
Da. Mineralne ili fizičke kreme za sunčanje koje sadrže cinkov oksid i titanijev dioksid bez nanočestica smatraju se sigurnima za okoliš. Usput, ovo su jedina dva sastojka za zaštitu od sunca koje američka Agencija za hranu i lijekove navodi kao sigurne i učinkovite.
Oni su poznatiji kao vrste krema za sunčanje koje ostaju na površini kože i čine je bijelom. Yamada priznaje da su turobni, ali kaže da su najbolji izbor za ljude koji su zabrinuti da se kemikalije apsorbiraju u njihova tijela.
Međutim, čak i kada koristite mineralnu kremu za sunčanje, Down kaže da je važno pažljivo pročitati stražnju stranu bočice. Neke kreme za sunčanje sadrže dodatne kemikalije koje mogu biti štetne za okoliš, poput etilheksil metoksikrilena, UV filtra za koji kaže da se također razgrađuje na benzofenon.
Je li mudro nastaviti koristiti kremu za sunčanje?
Zaštita od sunca važnija je nego ikad u ovom razdoblju rekordnih vrućina. Dermatolozi poput Judith Sirokay iz Sveučilišne bolnice Bonn u Njemačkoj kažu da je rak kože u porastu. Sve više slučajeva se dokumentira zahvaljujući većoj dostupnosti pregleda, ali sami slučajevi sežu unatrag do godina neadekvatne zaštite od sunca, posebno među starijim muškarcima koji su radili na otvorenom.
Neliječeni rak kože može imati razorne posljedice za pacijente. ‘Ako imate ranu koja ne zacjeljuje na licu i postaje sve veća, ili čak tumor, na primjer, na licu, može uništiti kosti, nos, usne’, kaže Sirokay. ‘Moglo bi te čak i ubiti.’
Dermatolozi preporučuju nošenje šešira i odjeće koja pokriva što više kože. Za područja koja se ne mogu prekriti ipak se preporuča krema za sunčanje.
‘Dakle, ako bi me netko pitao ‘Nanosite li kremu za sunčanje?’ Rekla bih, da, imam’, rekala je Sirokay, dodajući da ‘nemamo pravi prag’ kada krema za sunčanje postaje opasna za ljude.
Iako su potrebna dodatna istraživanja kako bi se bolje razumjeli učinci, dermatolozi savjetuju izbjegavanje UV zraka u satima najveće potrošnje između kasnog jutra i kasnog poslijepodneva. UPF odjeća za sunčanje, vrlo učinkovita odjeća za zaštitu od sunca izrađena od gusto tkanih tkanina i posebnih premaza, također može zaštititi posjetitelje plaže.
‘Nošenje UPF majice za sunčanje smanjuje količinu kreme za sunčanje koju će osoba koristiti na plaži za 50% više. To je velika, velika stvar’, kaže Downs.