Požari bjesne Arktičkim krugom: Očekuju se još ekstremnije emisije
U prvoj polovici borealnog ljeta 2024. zabilježen je veliki broj intenzivnih požara na otvorenom u istočnoj Rusiji, Kanadi i na Aljasci, što je rezultiralo prijenosom golemih količina dima po dijelovima Euroazije i Sjeverne Amerike. Copernicus služba za nadzor atmosfere (CAMS) nastavlja pomno pratiti emisije požara, prijenos dima i potencijalne utjecaje na kvalitetu zraka.
U prvoj polovici borealnog ljeta 2024. zabilježen je veliki broj intenzivnih požara na otvorenom u istočnoj Rusiji, Kanadi i na Aljasci, što je rezultiralo prijenosom golemih količina dima po dijelovima Euroazije i Sjeverne Amerike. Copernicus služba za nadzor atmosfere (CAMS) nastavlja pomno pratiti emisije požara, prijenos dima i potencijalne utjecaje na kvalitetu zraka.
Veliki i intenzivni požari na otvorenom razvijali su se diljem sjeverne hemisfere tijekom kasnog proljeća i ljeta 2024., posebice u borealnoj Sjevernoj Americi i Euroaziji, uključujući Arktički krug. Broj požara nastavio je rasti tijekom prve polovice ljeta, a brojni požari trenutno bukte u Kanadi, na Aljasci i istočnoj Rusiji.
Istočna Rusija je u posljednjih nekoliko tjedana prošla kroz nekoliko velikih požara na otvorenom, koji su rezultirali povećanom emisijom ugljika i dima. Od 15. srpnja procijenjene emisije ugljika od požara u Rusiji već su premašile ukupne emisije od lipnja do srpnja procijenjene za prethodne dvije godine. CAMS je nedavno izvijestio da je u drugoj polovici lipnja nekoliko požara na otvorenom zahvatilo Arktički krug na sjeveru Republike Sakha, a između kraja lipnja i početka srpnja najveći aktivni požari gorjeli su južnije u Republici Sakha i susjednim pokrajinama Amurska oblast i Zabajkalski kraj. Ukupne procijenjene emisije požara za lipanj-srpanj za Amursku oblast na 17,2 megatona ugljika već su više nego dvostruko veće od prethodne najveće ukupne emisije za dvomjesečno razdoblje (u 2015.).
‘Požari su česta komponenta borealnih šuma tijekom ljetnih mjeseci. Pomno pratimo borealne požare u CAMS-u tijekom niza godina i primijetili smo neke posebno ekstremne emisije požara na otvorenom i atmosferske utjecaje tijekom tog vremena, osobito u Kanadi, istočnoj Rusiji i Arktiku. Trenutačni požari već su na rekordnoj razini u nekim regijama, a s obzirom na to da druga polovica ljeta tek dolazi, očekuju se još ekstremnije emisije požara i pomno ćemo pratiti kako se razvijaju i kako utječu na kvalitetu zraka.’, kaže Mark Parrington, viši znanstvenik Copernicus službe za nadzor atmosfere.
Predviđanja i analize CAMS-a Aerosol Optical Depth (AOD, koji osigurava mjeru smanjenja sunčevog zračenja koje dopire do tla zbog čestica u atmosferi) pokazuju vrlo visoke vrijednosti koje ukazuju na vrlo gust dim. Prognoze CAMS-a također pokazuju vrlo visoke koncentracije čestica na razini tla što ukazuje na pogoršanje kvalitete zraka u cijeloj regiji. Tijekom tog razdoblja CAMS sustav upozorenja na aerosole istaknuo je slučajeve nenormalno visokih vrijednosti površinskih koncentracija AOD i PM2,5, nekoliko puta viših od preporučenog 24-satnog srednjeg praga izloženosti Svjetske zdravstvene organizacije od 15 μg/m3, u odnosu na tipične vrijednosti za regije, preko ogromne regije koja uključuje istočnu Mongoliju, sjeveroistočnu Kinu i sjeverni Japan. Dodatni dalekometni prijenos dima iz ovih požara proširio se mnogo sjevernije, dosežući preko Arktičkog oceana do visokog Arktika.
Požari na otvorenom u Kanadi bukte već nekoliko tjedana u zapadnim pokrajinama, uglavnom u Britanskoj Kolumbiji i Alberti, s nekim novijim požarima u susjednim regijama, uključujući Aljasku, Yukon i Sjeverozapadne teritorije te Saskatchewan. Osim toga, početkom srpnja u istočnoj Kanadi izbili su veliki požari. Ukupne mjesečne emisije ugljika od lipnja do srpnja (do 14. srpnja za 2024.) od požara u Britanskoj Kolumbiji iznose 11,1 megatona ugljika za Britansku Kolumbiju i 13,2 megatona za Albertu, s emisijama iz 2024. za navedeno razdoblje već među najvišima u razdoblju od lipnja do srpnja ukupne vrijednosti u skupu podataka CAMS GFAS, iako znatno ispod emisija iz ovog razdoblja u rekordnoj 2023. godini. Predviđanja i analize CAMS-a pokazale su da stubovi dima prelaze Sjevernu Ameriku i Sjeverni Atlantik.