Stručnjakinja otkrila kako smanjiti rizik i opasan utjecaj mikroplastike u domu
Stručnjakinja za utjecaj mikroplastike na zdravlje podijelila je kako smanjuje izloženost ovoj vrsti zagađenja u svom domu.
Stručnjakinja za utjecaj mikroplastike na zdravlje podijelila je kako smanjuje izloženost ovoj vrsti zagađenja u svom domu.
Profesorica Fay Couceiro vodi tim na Sveučilištu Portsmouth u Velikoj Britaniji koji istražuje potencijalne zdravstvene posljedice mikroplastike – sitnih fragmenata plastike manjih od pet milimetara. U razgovoru za Business Insider rekla je da su se prvotna istraživanja mikroplastike fokusirala na morsku biologiju.
Mikroplastika ne samo da šteti morskim ekosustavima, već negativno utječe i na povezane ekonomske sektore. Prema istraživanju Plymouth Marine Laboratoryja iz 2019., procjenjuje se da gubici povezani s utjecajem mikroplastike u moru na industrije poput ribarstva i rekreacije iznose između 500 milijardi i 2,5 bilijuna dolara godišnje.
Nakon što su znanstvenici otkrili mikroplastiku u svim dijelovima morskih ekosustava, počeli su je pronalaziti i na mnogim drugim mjestima gdje su odlučili istraživati, rekla je Couceiro.
Istraživanja također pokazuju da bi mikroplastika mogla pridonijeti razvoju ili pogoršanju zdravstvenih problema poput astme, dodala je.
Povećan rizik od moždanog i srčanog udara
Osim toga, studija objavljena ranije ove godine sugerira da izloženost mikroplastici povećava rizik od moždanog i srčanog udara, što je posebno zabrinjavajuće jer su tragovi mikroplastike pronađeni u ljudskoj krvi, mozgu i testisima.
Iako stručnjaci još uvijek nisu potpuno sigurni kako mikroplastika utječe na naše zdravlje, Couceiro smatra da je “razumno pokušati ograničiti izloženost dok se ne sazna više o mogućim opasnostima.”
Dodala je i da, iako su potrebne zakonske i šire sustavne promjene kako bi se značajno smanjila količina mikroplastike kojoj smo izloženi, postoje i koraci koje svatko od nas može poduzeti kako bi smanjio svoju izloženost kod kuće.
1. Ne zagrijavajte hranu u plastičnim posudama u mikrovalnoj pećnici
Couceiro uvijek nastoji premjestiti hranu iz plastične ambalaže prije nego što je stavi u mikrovalnu, kad god to može. No, kaže da se ne zabrinjava pretjerano ako to nije moguće kada jede izvan kuće.
Zagrijavanje plastike može dovesti do njenog razgrađivanja i ispuštanja mikroplastike u hranu, pokazalo je istraživanje objavljeno 2023. u Environmental Science & Technology.
2. Izbjegavajte kupnju odjeće i tepiha od plastike
Couceiro preporučuje da, kada god je to moguće, birate odjeću i tepihe koji nisu izrađeni od plastičnih materijala.
“Ne morate odmah mijenjati svu svoju odjeću i tepihe – posebno ne u trenutku kada su financije tako ograničene,” rekla je. “Ali ako je nešto već dotrajalo i razmišljate o kupnji novog, provjerite koje su neplastične alternative dostupne unutar vašeg budžeta.”
Sama još uvijek ima nekoliko komada odjeće od poliestera, no planira ih zamijeniti neplastičnim opcijama kada dođe vrijeme za to.
3. Redovito usisavajte
“Što više usisavate, to će manje mikroplastike biti u zraku s vaših tepiha,” rekla je Couceiro. Ako nemate puno tepiha u domu, ne morate se previše brinuti oko toga, dodala je.
4. Izbjegavajte plastično posuđe
“Kada vidite plastične lopatice koje se tope ili stvaraju mjehuriće, to je znak da se s njih otpuštaju sitni komadići plastike,” rekla je.
Couceiro preporučuje korištenje metalnog ili drvenog posuđa umjesto plastičnog, gdje god je to moguće, te izbjegavanje kupnje plastičnih kuhinjskih alata.
5. Ograničite korištenje materijala koji se lako linjaju
Iako je to možda teško kada su djeca u pitanju, Couceiro nastoji ograničiti prisutnost takvih materijala u svom domu, umjesto da ih potpuno izbjegava.
Posebno je oprezna s materijalima koji se lako linjaju jer su često izrađeni od plastičnih vlakana koja lako otpadaju.
6. Prozračujte dom
Couceiro voli svjež zrak i preporučuje redovito prozračivanje doma otvaranjem prozora kako bi se smanjila količina mikroplastike u zraku.
No, upozorava da treba biti oprezan da se ne unese previše vanjskog zagađenja, što je vjerojatnije ako živite u blizini prometnih cesta ili u središtu grada.
Kao alternativu, pročistači zraka mogu pomoći u poboljšanju kvalitete zraka, posebno ako se ostave uključeni dulje vrijeme, dodala je.