Traži se: Sustav ranog upozoravanja na kraj svijeta
Ujedinjeno Kraljevstvo, zajedno s ostatkom svijeta, moglo bi biti na rubu klimatske katastrofe.
Ujedinjeno Kraljevstvo, zajedno s ostatkom svijeta, moglo bi biti na rubu klimatske katastrofe.
Znanstvenici, potpomognuti milijunima vladinih sredstava, spremaju se upustiti u misiju postavljanja ‘sustava ranog upozoravanja’ za dvije takozvane ‘ključne točke’ klimatskih promjena: kritične pragove koji bi, ako se prijeđu, mogli rušiti Britaniju i veći dio svijet u novu stvarnost ekstremnih vremenskih uvjeta i nesigurnosti hrane, piše Politico.
Višegodišnja shema vrijedna 81 milijun funti mogla bi postaviti robote – koje su neki stručnjaci nazvali WALL-E, u čast Pixarovog robotskog ekološkog heroja – za praćenje utjecaja klimatskih promjena na Atlantski ocean i Arktik. Novac bi se također koristio za superračunalne modele povijesnih klimatskih podataka.
Sve će voditi Agencija za napredna istraživanja i izume (ARIA), neovisno tijelo koje financira vlada, a osnovano na poticaj bivšeg savjetnika Downing Streeta Dominica Cummingsa, glavnog suradnika Borisa Johnsona dok nije bio prisiljen otići iz Downing Streeta u vrtlog sramote u 2020.
ARIA ima zadatak provoditi istraživanje koje se smatra ‘previše spekulativnim, preteškim ili previše interdisciplinarnim da bi se provodilo negdje drugdje’, prema vlastitoj izjavi o misiji.
To uključuje rad na mogućim klimatskim katastrofama. ‘Vlade su dužne razmišljati o nezamislivom onome što bi se moglo dogoditi’, rekla je Laurie Laybourn, istraživačica klime i sigurnosti pri Institutu za istraživanje javne politike, think tanku.
Klimatski monitor
Svi detalji projekta bit će objavljeni početkom 2025.
No, cilj je pratiti promjene u oceanskoj cirkulaciji, temperaturi i otapanju leda – potaknute globalnim zagrijavanjem – koje bi mogle navijestiti kolaps subpolarnog vrtloga (SPG.)
Taj sustav morskih struja igra ključnu ulogu u održavanju umjerene klime sjeverne Europe. Projekt će također procijeniti povezani rizik od urušavanja grenlandskog ledenog pokrivača.
Ako postoje znakovi da će se SPG uskoro urušiti, to bi svakome tko obrati pozornost rekao da bi potencijalno egzistencijalne promjene globalnih uvjeta mogle biti na putu.
Još uvijek postoji značajna znanstvena neizvjesnost, ali neki klimatski modeli predviđaju da bi se kolaps SPG-a mogao dogoditi već 2040., što bi rezultiralo hladnijim, snježnijim zimama i toplijim ljetima u Ujedinjenom Kraljevstvu i Europi, dok bi potencijalno moglo poremetiti monsunske kiše koje su ključne za sigurnost hrane na zapadu Afrike.
Naposljetku, cilj je stvoriti trajni sustav praćenja koji bi upozoravao kreatore politike, ako dolazi prijelomna točka – kupujući vladama i njihovom stanovništvu vitalno vrijeme za pripremu.
Sarah Bohndiek, jedna od dvije znanstvenice koje vode program klimatskih promjena u ARIA-i, upozorila je da je svijet manje spreman za klimatske prijelomne točke nego što je bio za COVID-19.
‘Vidjeli smo razorne društvene i ekonomske posljedice [koronavirusa], ali i brzinu kojom smo uspjeli odgovoriti i započeti s cijepljenjem i pružanjem medicinske skrbi’, rekla je Bohndiek za POLITICO.
‘Što bi se dogodilo ako prijeđemo jednu od ovih klimatskih prijelomnih točaka? Pa, zapravo, nemamo istu razinu spremnosti koju smo imali za pandemiju.’
‘Katastrofalni gubici’
Ali znakovi upozorenja nad SPG-om mogli bi biti samo prva faza još veće preokretne točke: sloma oceanske struje Atlantskog meridionalnog preokretnog kruženja (AMOC).
Međuvladin panel Ujedinjenih naroda o klimatskim promjenama smatra da je nagli kolaps AMOC-a malo vjerojatan u ovom stoljeću. Ali ako se dogodi, znanstvenici predviđaju katastrofalne globalne posljedice.
Nedavno izvješće IPPR-a, koje je napisao Laybourn, stručnjak za klimu i sigurnost, zaključuje da bi kolaps AMOC-a doveo do tako ekstremne hladnoće da bi ‘učinkovito izbrisao uzgoj usjeva u Ujedinjenom Kraljevstvu.’ Njegovi širi učinci mogli bi uzrokovati ‘katastrofalne gubitke na ključnim usjevima na globalnoj razini’, stoji u izvješću.
List je kritizirao vladu jer nije uzela u obzir klimatske prekretnice pri procjeni rizika i strategije nacionalne sigurnosti.
Laybourn je pozdravio ideju o sustavu ranog upozoravanja. Ako se prijelomna točka približava, trebamo što više upozorenja, rekao je.
Vladin glasnogovornik rekao je: ‘Nastavljamo podržavati temeljna istraživanja klimatskih rizika, kao što je rad koji provode i Met Office i ARIA, kao dio naše rekordne potpore od 20,4 milijarde funti za istraživanje i razvoj Ujedinjenog Kraljevstva.’
Gemma Bale, Bohndiekova ko-direktorica na projektu sustava ranog upozoravanja, opisala je istraživanje kao ‘na rubu mogućeg’.
‘Ono što želimo učiniti tijekom pet godina našeg programa jest pokazati da bi to moglo biti moguće’, rekao je Bale. ‘Možda ćemo imati nešto što će izgledati kao sustav ranog upozorenja na kraju pet godina. Ali možda smo samo promijenili razgovor tako da ljudi razmišljaju: ‘Ovo je ono što trebamo učiniti kako bismo zapravo izgradili taj sustav — i ozbiljno shvatili te rizike.’
Izazovi su kako tehnički tako i znanstveni, rekla je Bohndiek. Robotski mjerni instrumenti – oni koje ona uspoređuje s WALL-E-jem – morali bi raditi godinama u dubinama oceana ili na pustoši grenlandske ledene ploče usred arktičke zime.
Bohndiek i Bale, oboje osnivači direktora u ARIA-i, imaju iskustvo u medicinskoj fizici, a ne u znanosti o klimi. Zamolili su vrhunske klimatske znanstvenike koji već rade na problemu za prijedloge za dizajn sustava ranog upozoravanja, kao i stručnjake za senzorsku tehnologiju. Agencija također želi surađivati s društvenim znanstvenicima koji zatim mogu pomoći pretvoriti nalaze u političke preporuke.
Budite spremni
Odabrani ‘kreatori’ – ARIA govori u ime istraživača – pokrenut će projekt početkom sljedeće godine.
Tim Lenton, profesor klimatskih promjena na Sveučilištu Exeter, jedan je od onih koji su podnijeli prijedlog. Kolaps SPG-a, ako se dogodi, mogao bi se odvijati ‘prilično brzo … u razmaku od jednog desetljeća’, rekao je.
Troškovi državnog ulaganja u sustav ranog upozoravanja sada su ‘trivijalni u usporedbi s onim što možete uštedjeti u smislu štete’, dodao je.
Ali ako se dogodi nezamislivo i aktivira SPG sustav ranog upozoravanja, što bi Whitehall zapravo mogao učiniti?
‘Počeli biste s osnovama’, rekao je Lenton.
‘Dakle, snježnije, oštrije zime — uzmimo još soli. Razmišljajmo više o Britanskoj Kolumbiji i o tome kako se nose sa svojim zimama. Kako željezničku mrežu učiniti otpornijom? Kako se nositi s većom potražnjom za grijanjem?’
U ekstremnijim scenarijima, ministri bi morali pitati: ‘Kakvu vrstu poljoprivrede možemo vjerodostojno održati i kako podržati poljoprivrednike da to nastave činiti?’, rekao je Lenton. ‘Unaprijed upozoren je unaprijed naoružan.’
U manje vjerojatnom scenariju punog kolapsa AMOC-a, ta bi rana upozorenja zahtijevala još drastičniju akciju od vlada diljem svijeta.
Laybourn opisuje kolaps AMOC-a – i njegove posredne učinke na poljoprivredu i društvo – kao ‘kataklizmu planetarnih razmjera’.
‘Hiperbola je obilježje našeg doba – ali ovo su prikladne riječi za ovo’, rekao je.