Ulaganja u klimatske tehnologije pala su za 40 posto zbog ekonomske neizvjesnosti
Iznos ulaganja u klimatske tehnologije s rizičnim i privatnim vlasničkim kapitalom opao je za 40% u 2023. godini, obzirom na ekonomsku neizvjesnost i geopolitičke sukobe koji su smanjili povjerenje investitora, navodi se u nedavno objavljenom PwC-ovom izvješću 'Stanje klimatske tehnologije' za 2023. godinu. Analiza ovogodišnjeg izvješća obuhvatila je više od 8.000 startupa u području klimatskih tehnologija i više od 32.000 transakcija ukupne vrijednosti od preko 490 milijardi dolara. Osnovni skup…

Iznos ulaganja u klimatske tehnologije s rizičnim i privatnim vlasničkim kapitalom opao je za 40% u 2023. godini, obzirom na ekonomsku neizvjesnost i geopolitičke sukobe koji su smanjili povjerenje investitora, navodi se u nedavno objavljenom PwC-ovom izvješću ‘Stanje klimatske tehnologije’ za 2023. godinu.
Analiza ovogodišnjeg izvješća obuhvatila je više od 8.000 startupa u području klimatskih tehnologija i više od 32.000 transakcija ukupne vrijednosti od preko 490 milijardi dolara.
Osnovni skup podataka za analizu, PwC-ov indeks ulaganja u klimatske tehnologije, značajno je proširen ove godine, uključujući gotovo dvostruko više startupa u praćenje i prošireni spektar analiziranih vrsta transakcija u usporedbi s prethodnom godinom. Unatoč padu, investicije u klimatske tehnologije smanjene su manje nego prosječni pad u rizičnom kapitalu i privatnom vlasničkom kapitalu u svim sektorima, što rezultira rastom udjela financiranja rizičnim i privatnim vlasničkim kapitalom u klimatske tehnologije, premašujući 10 posto u 2023. godini, u odnosu na sedam posto u 2018. godini.
Isto tako, primjećuje se trend povećanja popularnosti ulaganja u klimatske tehnologije, pri čemu iskusni investitori zauzimaju manji udio u ukupnom broju investitora u toj industriji. Unatoč padu, prvi put zabilježen je porast transakcija u srednjoj fazi razvoja projekta, dok se ulaganja u ranoj fazi smanjuju.
Emma Cox, globalna voditeljica aktivnosti vezanih za klimatska pitanja iz PwC-a UK, izjavila je: ‘Iako nije iznenađujuće da su apsolutne razine ulaganja u klimatske tehnologije pale zajedno s tržištem, ta činjenica ipak zabrinjava. Dobra vijest je da je taj sektor imao dobre rezultate u relativnom smislu, s manjim padom ulaganja nego u drugim područjima.’
Damir Kecko, partner i voditelj Odjela usluga transakcija PwC-a Hrvatska, dodao je: ‘Investiranje u tehnologije za klimatske promjene donosi pozitivan trend u učinkovitosti troškova, s povećanim ulaganjima u visokopotencijalne tehnologije poput solarnih elektrana i proizvodnje zelenog vodika. S druge strane, pad ulaganja stvara jedinstvenu priliku za investitore koji žele biti pokretači inovacija u području klimatskih tehnologija.’
Ostali ključni nalazi iz izvješća uključuju pomak prema većoj učinkovitosti u alokaciji sredstava za smanjenje emisija. Unatoč padu ukupnih ulaganja, zabilježen je porast udjela ulaganja u industrijski sektor, odgovoran za 34 posto emisija, dok su ulaganja u tehnologije s većim potencijalom za smanjenje emisija, poput solarne energije i proizvodnje zelenog vodika, porasla. Povećanje broja investitora koji prvi put ulažu u klimatske tehnologije također ukazuje na nastavak privlačnosti industrije.
Will Jackson-Moore, globalni voditelj za pitanja održivosti, PwC UK, zaključuje: ‘Izazovno makroekonomsko okruženje, pad vrijednosti i geopolitička previranja doveli su do pada tokova kapitala u pothvate vezane uz klimatske tehnologije za 40 % u vrijeme kada je klimatskim tehnologijama kapital prijeko potreban. No, iako takva industrijska i makroekonomska dinamika može narušiti povjerenje investitora, ona također predstavlja značajnu priliku za investitore da iskoriste postojeći pad i preuzmu vodstvo, jer će potreba za klimatskim tehnološkim inovacijama samo rasti.’
Prilog je napravljen u produkciji Tnative tima tportala u skladu s najvišim profesionalnim standardima.