Usvojena Strategija zelene urbane obnove Rijeke
Riječko Gradsko vijeće na sjednici u četvrtak jednoglasno je prihvatilo prijedlog Strategije zelene urbane obnove Rijeke kojom se želi podići vrijednost otvorenih prostora, ostvariti pozitivan utjecaj na privlačnost Rijeke i redefinirati njezin identitet
Riječko Gradsko vijeće na sjednici u četvrtak jednoglasno je prihvatilo prijedlog Strategije zelene urbane obnove Rijeke kojom se želi podići vrijednost otvorenih prostora, ostvariti pozitivan utjecaj na privlačnost Rijeke i redefinirati njezin identitet
Sukladno Nacionalnom programu razvoja zelene infrastrukture u urbanim područjima izrada strategije sufinancira se iz putem Mehanizma za oporavak i otpornost.
Grad Rijeka je naručio izradu Strategije ZUO, kao srednjoročnog akta strateškog planiranja za razdoblje do 2030. Na javnom natječaju izrada strategije je povjerena tvrtki Zelena infrastruktura iz Zagreba, uz sudjelovanje predstavnika relevantnih gradskih upravnih odjela te vanjskih suradnika stručnjaka u područjima prostornog planiranja i uređenja krajobraza.
Ta strategija će predstavljati važnu stručnu podlogu za izradu izmjena prostornoplanske dokumentacije i Generalnog urbanističkog plana Grada Rijeke, istaknula je u predstavljanju dokumenta pročelnica gradskog Upravni odjel za urbanizam, prostorno uređenje i graditeljstvo Ljiljana Buljan.
Jedan od ciljeva izrade je poticanje održivog razvoja prostora Rijeke temeljenog na održavanju postojećih i stvaranju novih zelenih površina te unaprjeđenju njihovih socijalnih, ekoloških, gospodarskih, zaštitno-regulacijskih i urbano-morfoloških funkcija kroz umrežavanje i multifunkcionalnost. Tako se, navela je, ostvaruje odgovorno gospodarenje s prostorima koji su osnovni resurs za gospodarske djelatnosti, posebno turističku namjenu.
Gradski vijećnici: Strategije je dobra, ali – hoće li se provesti u praksi?
Strategija preporučuje izradu stručnih dokumenata poput plana sadnje i održavanja postojećih javnih zelenih površina, plana otkupa i realizacije novih javnih zelenih površina, kataloga urbane opreme, konzervatorsko-krajobrazne studije sa smjernicama za obnovu i uređenje za sve povijesne i grobljanske perivoje, planove razvoja parkova, dječjih igrališta, obalnog pojasa, plana ozelenjivanja parkirnih površina, sadnje novih drvoreda i druge.
U raspravi su gradski vijećnici uglavnom pohvalili kvalitetu strategije. No, neki od njih, kao što su Sabina Marov (Most) ili Iva Davorija (Možemo!) izrazili su bojazan da se taj dokument neće provoditi u praksi. Marov je istaknula da nije skeptična prema samoj strategiji, nego provedbi. Pokazalo se da su dosadašnji strateški planovi Grada Rijeke u praksi provedeni nemarno i površno, dodala je. Davorija se upitala kako ova strategija korespondira sa započetim, planiranim ili predloženim velikim infrastrukturnim projektima u Rijeci poput kompleksa novog stadiona i nebodera na Kantridi, autobusnog kolodvora i garaže na Žabici, nove marine i sličnih.
Tea Mičić Badurina (PGS) ocijenila je da je dokument napisan dobro i razumljivo, ali se upitala u kojoj mjeri će ga se moći uskladiti s prostornim planovima.