WWF-ovi stručnjaci vade zaostali ribolovni alat u Parku prirode Telašćica
Stručnjaci iz Svjetske organizacije za zaštitu prirode – WWF i iz Društva za podvodne sportove Zagreb (DPS), počeli su u podmorju uz klifove Parka prirode Telašćica s vađenjem zaostalih ribarskih alata, ribarskih mreža i vrša koje mogu biti smrtonosne za životinje u moru.
Stručnjaci iz Svjetske organizacije za zaštitu prirode – WWF i iz Društva za podvodne sportove Zagreb (DPS), počeli su u podmorju uz klifove Parka prirode Telašćica s vađenjem zaostalih ribarskih alata, ribarskih mreža i vrša koje mogu biti smrtonosne za životinje u moru.
Telašćica je uvala na jugoistočnom dijelu Dugog otoka, a proglašena je Parkom prirode.
Ovog su tjedna stručnjaci iz WWF-a i iz Javne ustanove ‘Park prirode Telašćica’ zajedno su sa svojim suradnicima iz Društva za podvodne sportove Zagreb (DPS) kartirali podmorje uz poznate klifove u Parku priroda Telašćica i započeli s vađenjem zaostalog ribolovnog alata koji se već niz godina nalazi na dnu, Riječ je o ribarskim mrežama i vršama, priopćeno je u četvrtak iz WWF Adrije.
‘Problem zaostalog ribolovnog alata je ogroman. Osim što utječu na živi svijet u moru, te ostavljene mreže izvor su plastičnog onečišćenja koje ima negativan učinak i na ljude’, upozorio je voditelj morskog programa u WWF Adriji Patrik Krstinić.
Cilj im je, kaže, u potpunosti očistiti podmorje u zaštićenoj zoni Telašćice, jer u toj zoni uopće ne bi smjelo biti ribarskih mreža. ‘Pojavi li se ubuduće neka mreža, to će biti posljedica ilegalnog ribarenja’, kaže Krstinić.
WWF je dosad kartirao značajan dio Zadarskog arhipelaga i Viškog akvatorija, a cilj im je u sljedeće tri godine izvući iz Jadranskog mora 30 tona zaostalih ribolovnih alata koji prijete morskoj bioraznolikosti i staništima.
Također, ističu, žele da se i na lokalnoj i na nacionalnoj razini usvoje preventivne mjere i propisi za olakšavanje odlaganja ribolovnog alata.
Stručnjaci WWF-a i DPS-a održali su i radionice s osnovnoškolcima na Dugom otoku o štetnosti napuštenih i zaostalih ribolovnih alata u moru.
Susreli su se i s ribarima na njihovom redovitom sastanku Lokalnog savjetodavnog vijeća za ribarstvo u Parku prirode Telašćica jer, kako navode, zajedničko upravljanje ribolovom u Parku temelji se upravo na dobroj suradnji s ribarima.
Ističu i kako su tijekom nekoliko posljednjih godina pokrenuli male projekte diljem Sredozemlja s fokusom na oslobađanje morskog dna od zaostalih ribolovnih alata provođenjem aktivnosti njihova vađenja i podizanjem svijesti među ribarima i obalnim zajednicama.
WWF Adria provodi dva projekta – Povećanje učinkovitosti upravljanja prirodnim resursima Parka prirode Telašćica (MedFund) i Ghost Gear čiji je cilj smanjiti količinu odbačenih ribolovnih alata pronalaženjem inovativnih preventivnih rješenja i podržavanjem modela bez otpada.
A osim vađenja ribarskih alata s već kartiranih područja, cilj je kartirati i područje cijelog Dugog otoka, a ne samo zone uz klifove, gdje je na snazi zabrana ribolova, navode iz WWF Adria.
(Hina, foto: Danijel Kanski)