Znanstvenici zabrinuti zbog sve većih emisija metana: Pozivaju na intervenciju
Znanstvenici pozivaju na hitnu intervenciju u smanjenu emisija metana u zraku i njegovog širenja kako bi se što više spriječila daljnja eskalacija i produbljenje već ionako problematične klimatske krize.

Znanstvenici pozivaju na hitnu intervenciju u smanjenu emisija metana u zraku i njegovog širenja kako bi se što više spriječila daljnja eskalacija i produbljenje već ionako problematične klimatske krize.
Globalne i široko raspostranjene emisije metana, bezbojnog i bezmirisnog plina koji svojim moćnim svojstvom zagrijava Zemlju vrtoglavom brzinom u zadnjih nekoliko desetljeća pokazuje koliko je što brža i što hitnija intervencija u njegovom sprječavanju bitna radi obustave već ionako dovoljno štetne i opasne eskalacije klimatske krize, piše The Guardian.
Istraživanje je pokazalo da emisije metana snose pola odgovornosti za globalno zatopljene koje se odvija, a njegovo se povećanje bilježi od 2006. godine i još je u porastu, te će nastaviti rasti u nadolazećim godinama sve dok se ne poduzmu potrebne mjere kako bi se zaustavilo daljnje zagađenje. Ovo je istraživanje poduprjelo više od tisuću znanstvenika diljem svijeta.









Kako i gdje nastaje metan?
Metan nastaje bušenjem i procesuiranjem nafte, plina i ugljena hidrauličkim frakturiranjem, u naletu plinskih projekata ovog stoljeća. Prirodnim putem metan nastaje pri raspadanju organskih tvari djelovanjem mikoorganizama na mjestima kao što su močvare, može ga se naći i u mulju otpadnih voda, te crijevima životinja i ljudi. Metan se raspostranjuje u velikim količinama kroz stoku, ponajviše njihovim ispuštanjem plinova i podrigivanjem. Porast kod uzgoja stoke i pad kod proizvodnje riže pridonio je ovom problemu, a rastuće temperature ubrzale su dekompoziciju organskih tvari u vlažnim područjima, što je samo ubrzalo ispuštanje ovog štetnog plina.
Inicijativa Sjdeinjenih Država i Euoropske Unije za suzbijanje emisija metana
U 2021. godini SAD i EU donijele su inicijativu za suzbijanje metana pod nazivom Global Methan Pledge kojim se planiraju smanjiti emisije metana za čak 30% do 2030. godine. Ovu je inicijativu prihvatilo 155 zemalja, ali je samo 13% emisija pokriveno prema trenutnim smjernicama, te je samo 2% novčanih sredstava za globalno klimatskog financiranje utrošeno u suzbijanje emisija metana.
Metan je daleko kratkotrajnija prijetnja za razliku od CO2
Dok se CO2 može zadržati u atmosferi stotinama pa čak i tisućama godina, metan je daleko manja prijetnja po tom pitanju. Da se sve emisije metana odmah obustave i dovedu pod kontrolu, 90% akumuliranog metana bi napustilo atmosferu u roku od 30 godina.
Nova odrednica ističe broj postupaka koje bi države trebale provesti, uključujući i najučinkovitije načine i projekte redukcije i identifikacije CO2 i metana u atmosferi te postupke sprječavanja njihovog daljnjeg širenja i štetnosti.
(Autor: L.B., foto: IZVOR: PIXSELL / AUTOR: MATKO BEGOVIĆ)